Samsungove Fan Edition verzije i dalje su mamac za kupnju
Samsung pred kraj aktualne Galaxy S serije u posljednjih nekoliko godina predstavlja model koji omogućuje flagship karakteristike, ali uz nižu cijenu

Najbolja vrijednost koja se može dobiti za uloženi novac ili „value for money“ korisnicima je uvijek idealna, znaju to mnogi kupci koji su svoj pametni telefon kupili u Neutrinomobile trgovinama. Samsung unatrag nekoliko godina predstavlja uređaje koji su osvježenje modelima na zalasku te iako je do Galaxy S25 serije preostalo još nekoliko mjeseci već sada nude seriju S24 za manje novca.

 

Posjetimo se, prethodni model Samsung Galaxy S23 FE (možete ga kupiti na Neutrinomobile.hr) izašao je u listopadu prošle godine te je donio primjetno veći ekran od 6,4 inča, umjesto od 6,1 koliko mjeri Galaxy S23. Telefoni se vizualno gotovo pa niti ne razlikuju, a prednost S23 FE modela je bila veća baterija (4500 mAh u odnosu na 3900 mAh u S23) te sličan postav kamera.

 

Novi Samsung Galaxy S24 FE ponovo se u odnosu na Galaxy S24 ne razlikuje vizualno, ali novi FE model sada ima ekran od 6,7 inča. Dakle, više je sličan Galaxy S24+ modelu koji ima upravo identičnu rezoluciju ekrana, ali je S24 FE nešto teži (213 grama) zbog nešto veće debljine od 8 mm.

 

 

Nešto je i manja rezolucija ekrana na S24 FE modelu nego na S24+, što je utjecalo na gustoću piksela koja na S24 FE iznosi 385 ppi, a na S24+ 513 ppi. Spomenimo standardni S24 sa 6,2 inča dijagonale i 416 ppi. Ipak, gustoća piksela neće se niti primijetiti u radu, ali ćete vjerojatno primijetiti nešto duže trajanje baterije od 4700 mAh koje nudi S24 FE.

 

Razlog je što je potrebno osvijetliti manje piksela. S druge strane, S24+ ima bateriju od 4900 mAh, čime se približio modelu Galaxy S24 Ultra, ali taj model ipak ulazi u drugi cjenovni rang. Jedan detalj možda korisnicima nije toliko bitan, ali S24 FE nudi snagu punjenja od 25 W dok S24 Plus nudi 45 W, kao i S24 Ultra. Neke razlike između modela moraju postojati, kako bi se opravdala niža cijena.

 

Ispod ekrana na modelu S24 FE nalazi se optički senzor otiska prsta dok svi prethodni modeli iz serije Galaxy S24 nude ultrazvučni. Razlika je u tome što ultrazvučni za svoj radi koristi nečujne zvučne valove kako bi prepoznavanjem linija raspoznao izbočine i pore prsta te zatim omogućio otključavanje ekrana telefona. Valovi se odašilju ispod ekrana i vraćaju natrag, nakon što dođu do otiska prsta.

 

 

Prednost ultrazvučnih senzora je što rade čak i kada su prsti prljavi i masni, ne smeta im niti niska temperatura niti jako sunce, što je s druge strane optičkim senzorima ipak teži uvjet za rad. Ipak, niti ultrazvučni nisu savršeni jer ako na ekran stavite zaštitnu foliju može doći do poteškoća u radu, s obzirom da se valovi mogu odbijati od zračnih jastučića koji mogu ostati između folije i ekrana.

 

Optički skeneri otiska prsta u radu reflektiraju svjetlost prsta tako da se pri korištenju može vidjeti svjetlo koje osvjetljava površinu. Za to se koristi LED svjetlo koje osvjetljavanjem prsta omogućuje senzoru detekciju slike otiska prsta, uz pomoć svijetlih i tamnih područja koje stvaraju izbočine otiska prsta. Zaključak je i kako su ultrazvučni senzori sigurniji jer stvaraju 3D sliku.

 

Ono što svi modeli u Galaxy S24 seriji pa tako i FE omogućuju su značajke umjetne inteligencije uz koje se može obavljati prijevod uživo, dobiti sažetak dužih tekstova ukoliko ih ne želite detaljno čitati, što je zgodno čak i ako samo čitate određeni članak na internetu. Pri tome morate koristiti Samsungov web preglednik. Dostupna je i opcija Circle to Search with Google te se dužim pritiskom na tipku home i zaokruživanjem bilo čega na ekranu omogućuje lakše pretraživanje.

 

 

Galaxy S24 FE u radu koristi 50 megapiksela kad je riječ o snimanju fotografija i video filmova, drugi senzor od 12 Mpx je širokokutni i snima kut od 123 stupnja tako da s manje udaljenosti možemo snimiti veću skupinu ljudi ili širi kadar.

 

Dostupan je i treći telefoto senzor od 8 megapiksela koji omogućuje optičko zumiranje, a kao i glavni koristi optičku stabilizaciju slike. Telefon je dostupan u memorijskim verzijama od 8 + 128 GB i 8 + 256 GB, bez proširenja memorije. Kućište je otporno na prašinu i vodu kao i svi modeli iz S24 serije.

Dva nova tableta iz Samsunga s opcijom rada s olovkom S Pen
Uz tablet računala Samsung Galaxy Tab S10 Ultra i Galaxy Tab S10+ u pakiranju dolazi stylus olovka, a naglasak kod novih modela je i na umjetnoj inteligenciji